Temperaturki w zimowe wakacje

Dopamina jest także stosowana jako lek, w postaci kroplówek, w zapobieganiu ostrej niewydolności nerek (zwiększa perfuzję nerkową), a w większych dawkach podwyższa ciśnienia tętnicze i działa dodatnio na siłę skurczu mięśnia sercowego i z tego względu jest stosowany we wstrząsie septycznym, kardiogennym, pourazowym, po operacjach kardiochirurgicznych oraz w zaostrzeniu przewlekłej niewydolności krążenia.

 

WSZYSTKO O KASTRACJI (jaka śmiertelność, powikłania,opieka)

Równoczesna kastracja dwóch szczurków i to, że tylko jeden miał problemy [a zapewne zostały użyte dokładnie te same leki - i do znieczulenia i antybiotyk itp] nasuwałaby podejrzenie że niezyjący już szczurek mógł mieć jakieś genetyczne zaburzenia metaboliczne - że niewłaściwie przerabiał leki narkotyczne czy też był uczulony na którąś z substancji użytych okołooperacyjnie.
Z obrzękiem płuc najczęściej mam do czynienia u "sercowców" czyli zwierzaków z przewlekłą niewydolnością mięśnia sercowego [wtedy obrzęk rozwija się powoli], oraz u zwierząt po wypadkach komuniakcyjnych - będących we wstrząsie. Teoretycznie wstrząs może mieć miejsce przy uczuleniu na podane leki - np antybiotyk czy szczepionkę, ja dotychczas miałam do czynienia głownie z puchnięciem okolic głowy, a raz z nagłą zapaścią w 5min od podania szczepionki. Silne zdenerwowanie i stres u zwierząt z niewydolnym mięśniem sercowym może prowadzić do nagłego obrzęku płuc - miałam jednego pacjenta - w czasie badania=osłuchiwania tak się zdenerwował, że stracił przytomność i dostał obrzeku płuc - piana leciała mu z dróg oddechowych [nazywa się to wstrząsem kardiogennym - od serca].
Jeżeli szczurek miał problemy z sercem, a zbadanie tego jest praktycznie niemożliwe, no chyba że byłyby objawy niewydolności typu szybkie męczenie się, sinica błon śluzowych, mógło to być właśnie przyczyną śmierci.
Jeszcze jedną możliwością byłby zator tętnicy płucnej - częściowy da objawy duszności, może tez dojść do lokalnego obrzeku, całkowity zator może skutkować nagłą śmiercią.

Tyle do powiedzenia ma mój weterynarz...

1

nie miałem siły przeczytac wszystkiego, wiec nie bede sie wypowiadał w odniesieniu do tego co juz zaistniało...

poza jednym wyjatkiem:

PanJa
utrata 1,5 litra krwi prowadzi do wstrzasu kardiogennego i, w dalszej konsekwencji bez natychmistowej reakcji, zejscia wiec nie koloryzuj.

a teraz w temacie.

moim zdaniem polskie slużby nie miały by najmniejszych szans gdyby wystapiły sytuacje podobne do tych z Londynu.

wspomniany 112 w Poznaniu nie działa wogole, pan policjant mowi "prosze zadzwonic pod 999".

no i teraz kwestia druga

uwazam, ze Polska (pomimo udziału w koalicji antysadamowej etc) nie jest atrakcyjnym celem dla terorystów.

grunt pod atak w Polsce jest zdecydowanie gorszy niz w zachodnich państwach wieloetnicznych. ciezko bylo by grupie 20 muzułmanów wejsc do metra w Warszawie w sposob niezauwazony. natomiast w Londynie codziennie tysiace ludzi takiego wygladu porusza sie po miescie i nie budzi (moze nie budziło, nie wiem jak jest teraz) to niczyjego zdziwienia. U nas grupa niemieckich emerytów rzuca sie w oczy...

tyle moich dywagacji
pozdrawiam

kolokwium No2 przykladowe pytania

PRZYAKŁADOWE PYTANIA

1. zapisz prep dzial inotropoowo "+" we wstrzasie kardiogennym
2. zapisz adrenalinę we wstrząsie
3. zapisz lek z wyboru we wstrząsie kardiogennym
4. prep katecholaminowy w cięzkiej niewydolnosci krazenia pochodzenia obwodowego - Levonor

5. leczenie przewleklego niezytu nosa na tle alergicnzym
Rhinazin

6. Lek w chorobie Reynauda
7. lek w dychawicy oskrzelowej
8. lafa1-adrenolityk w przeroscie prostaty z towarzyszącym nadciśnieniem- Cardura

9. beta-adrenolityk w niewyd układu krązenia przy nadczynności tarczycy- Propranolol

10. Lek w alergicznym zapaleniu spojóek- Starazolin
11. leczenie alergicznego nieżytu nosa lekiem w areozolu- Otrivin

12. Lek w stanie astmatycznym
13. lek hamujący przedwczesne częstoskurcze macicy
14. lek w celu zmniejszeniea napięcia ukl wspólczulnego w nadczynności tarczycy- propranolol

15. beta-adrenolityk w diagnostyce dna oka lub obniżający ciśnienie śródgałkowe

16. we wstrąsie kardiogennym selektywnie pobudzający beta1- receptory

17. leczenie migreny alkaloidami sporyszu

18. antypetabolit katecholaminy w nadciśnieniu Dopa(e? nie wiem brzydko napisałam )gyt

19. lek stos miejscowo po ekstrakcji zęba- adrenalina

20. podział beta-adrenolityków rozpuszczalnych w wodzie i w tłuszczach

21. kardioselektywność- co to? przyklady.

 

Obrzęk płuc + niskie RR ...//... postępowanie

W karetce "P" przy obrzęku płuc z niskim ciśnieniem czy też wstrząsie kardiogennym należy się modlić (wersja dla wierzących) lub siarczyście kląć (wersja dla ateistów)
olga RM połóż pacjenta z obrzękiem na płasko-zostaje Ci tylko wezwać Coronera.Można spróbować odessać treść z jamy ustnej, maska z rezerwuarem na dużych przepływach,NTG, Furosemid 40-60 mg, NTG, rozważyć podanie MF.Częstoskurcz komorowy z tętnem karetka "P", hmmm Cordarone ? choć tu prosiłbym o opinię, czy walczyć tylko z obrzękiem i tymczasowo olać częstoskurcz czy podjąć z nim walkę. Zważywszy na to że częstoskurcz komorowy należy do "zagrażających rytmów".

Obrzęk płuc + niskie RR ...//... postępowanie

Cytat: W karetce "P" przy obrzęku płuc z niskim ciśnieniem czy też wstrząsie kardiogennym należy się modlić (wersja dla wierzących) lub siarczyście kląć (wersja dla ateistów)
olga RM połóż pacjenta z obrzękiem na płasko-zostaje Ci tylko wezwać CoroneraPodpisuje się pod tym obiema łapami Za dużo w swojej "karierze" widziałem pacjentów z ostrym obrzękiem płuc przywiezionych na SOR nawet z dobrym lekarzem karetką "R", którzy po poleceniu położenia ich na płasko, tylko na czas wykonania zapisu EKG, już z tej pozycji się nie podnieśli.... tylko po reanimacji pojechali już na leżąco na OIOM, albo przykryci prześcieradłem do kostnicy.

Aha, chyba jestem ateistą, bo od lat, jak pacjent "odjeżdża" w drodze do szpitala, a nasze działania nie przynoszą skutku, to klnę pod nosem jak szewc.

Obrzęk płuc + niskie RR ...//... postępowanie

Cytat: a jakie macie doświadczenie w stosowaniu adrenaliny we wstrząsie kardiogennym? Adrenalina oczywiście we wlewie 2-10 ug/min.
oczywiście po wykluczeniu częstoskurczu.

Cytat: olga RM połóż pacjenta z obrzękiem na płasko-zostaje Ci tylko wezwać Coronera.Można spróbować odessać treść z jamy ustnej, maska z rezerwuarem na dużych przepływach,NTG, Furosemid 40-60 mg, NTG, rozważyć podanie MF.Częstoskurcz komorowy z tętnem karetka "P", hmmm Cordarone ? choć tu prosiłbym o opinię, czy walczyć tylko z obrzękiem i tymczasowo olać częstoskurcz czy podjąć z nim walkę. Zważywszy na to że częstoskurcz komorowy należy do "zagrażających rytmów".Hmmmmm... Sądzę że po podaniu Furosemidu w roztrząsanym tu przypadku także przydał by się Coroner Z tym furosemidem to robię tak, że podaje Adrenalinę (tylko i wyłącznie, gdy dyspozytor stwierdzi, że S-ki nie dostane bo np. jedzie z zawałem na hemodynamikę) a z Furosemidem wstrzymuję się do osiągnięcia ciśnienia perfuzyjnego.

Obrzęk płuc + niskie RR ...//... postępowanie

Co do zespołów "P" - jest przecież możliwość połączenia się z lekarzem i otrzymania ustnego polecenia podania leków spoza listy, czyż nie ?

I wydaje mi się to najsensowniejszym rozwiązaniem w przypadku wstrząsu kardiogennego, czyli "obrzęku z niskim ciśnieniem"...

mam pytanie do lekarza

Oczywiście, nie pisałem o postępowaniu w karetce, już prędzej w szpitalu, na SORze, a nawet na bloku, czy OIOMie. Akurat nie sądzę, żeby możliwe i konieczne było rozpoznane w karetce nakładających się wstrząsów hipowolemicznego i kardiogennego (o ile nie wynika on np. z zaburzeń rytmu), zwłaszcza, że w większości przypadków tylko ten pierwszy możemy z dużym powodzeniem leczyć.

O beta-blokerach

Propranolol – o betablockerach, wszystkie bowiem działają podobnie.
Propranolol jest antagonistą receptorów beta-adrenergicnych, co oznacza, że jest preparatem rozszerzającym naczynia krwionośne, zwalniającym czynność serca i zmniejszającym siłę jego skurczu. Wskazaniami do jego stosowania są m.in. nadciśnienie tętnicze, zespół WPW,nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu serca, zawał serca, phaeochromocytoma czy dodatkowe skurcze. Nie można zażywać go przy bradykrdii, bloku serca, astmie, niewydolności serca, wstrząsie kardiogennym i przy nadwrażliwości na lek. Alkohol etylowy np. utrudnia wchłanianie propranololu, przez co jest on mniej skutecznyDziałaniami niepoządanymi propranololu są m.in. łagodna bradykardia, hipotonia, blok serca, oszołomienie, senność, zaburzeni orientacji, nudności, wymioty czy biegunka.

1

Dopamina (C8H11NO2; nazwa systematyczna: 4-(2-aminoetylo)benzeno-1,2-diol; ATC: C 01 CA 04), katecholaminowy neuroprzekaźnik syntezowany i uwalniany przez neurony ośrodkowego układu nerwowego. Odgrywa różną rolę w zależności od miejsca swego działania:

* w układzie pozapiramidowym jest odpowiedzialna za napęd ruchowy, koordynację oraz napięcie mięśni. W chorobie Parkinsona występuje niedobór dopaminy;
* w układzie rąbkowym (limbicznym) jest odpowiedzialna za procesy emocjonalne, wyższe czynności psychiczne oraz w znacznie mniejszym stopniu procesy ruchowe;
* w podwzgórzu jest związany głównie z regulacją wydzielania hormonów, a szczególnie prolaktyny i gonadotropin.

Dopamina jest także stosowana jako lek, w postaci kroplówek, w zapobieganiu ostrej niewydolności nerek (zwiększa perfuzję nerkową), a w większych dawkach podwyższa ciśnienia tętnicze i działa dodatnio na siłę skurczu mięśnia sercowego i z tego względu jest stosowany we wstrząsie septycznym, kardiogennym, pourazowym, po operacjach kardiochirurgicznych oraz w zaostrzeniu przewlekłej niewydolności krążenia.

Dopamina nazywana jest również hormonem szczęścia, gdyż pojawienie się jej w przestrzeniach między neuronami, zewnętrznie objawia się poczuciem euforii. Główne działanie kokainy polega na stymulowaniu wydzielania dopaminy w mózgu.

Jedną z przyczyn syndromu Tourette'a jest zaburzenie dozowania ilości dopaminy.

Darunia, musisz skonsultowac to z lekarzem, nikt z nas nie moze Ci doradzic, niczego na temat interreakcji lekow. Jednak obnizenie neuroprzekaznika, na zdrowy rozum moze miec powany wplyw na Twoje samopoczucie.

Nie pozostaje Ci nic innego jak smigac do lekarza!!

Pozdrawiam

Żehemi

widziałem bardziej martwie sie o tjum ktora dostala wstrząsu kardiogennego po tym jak obkrojono jej życiowy pseudonim

Obrzęk płuc + niskie RR ...//... postępowanie

a jakie macie doświadczenie w stosowaniu adrenaliny we wstrząsie kardiogennym? Adrenalina oczywiście we wlewie 2-10 ug/min.
oczywiście po wykluczeniu częstoskurczu.

WSTZASY

MOZE KTOS WIE JAK PRZEDSTAWIA SIE RZUT SERCA W POSZCZEGOLNYCH RODZAJACH WSTRZASOW;kardiogenny ,hipowolemiczny ,anafilaktyczny i septyczny???????

blok ogólnozawodowy

1. Podstawowymi lekami stosowanymi w NZK są:
a Adrenalina, tlen, izopranalina
b Atropina tlen, Na HCO3(wodorowęglan sodu)
c Adrenalina, tlen, atropina, cordarone
d Adrenalina, Mg SO4, lidocaina

2. podstawowymi lekami w stanie astmatycznym są:
• hydrocortison aminoplylina
• tlen salbutamol (inhalacja lub wlew ciągły dożylny) hydrocortison
• izoprenalina tlen
• efedryna tlen aminophylina

3. Uciskane kl. Piersiowej podczas reanimacji odbywa się:
• Z częstotliwością 80/min
• Z częstotliwością 100/min
• Co 30 ucisków kl. Piersiowej wykonywane są 2 wdechy ratownika
• B i c są prawidłowe

4. defibrylację stosujemy podczas NZK
• zawsze
• gdy przyczyną NZK jest migotanie komór lub częstoskurcz komorowy bez tętna
• gdy przyczyną NZK jest asystolia
• jest to stara metoda obecnie nie stosowana

5. Dziecko w wieku 6-7 lat wentylowane jest:
• Objętością wdechową 200 ml
• Objętością wdechową 600 ml
• Taką objętością by spowodować unoszenie kl. piersiowej
• 30ml/kg ciężaru ciała

6. w obrzęku kardiogennym płuc przede wszystkim stosowane są:
• tlen morfina furosemid nitrogliceryna (przy RR skurczowym > 90mmHg)
• tlen dopomina aminophilina
• hydrocortison tlen nitrogliceryna
• tlen furosemid hydrocortison

7. podstawowym postępowaniem we wstrząsie krwotocznym jest:
• podłączenie ciągłego dożylnego wlewu dopaminy
• przetoczenie osocza
• podanie leków z grupy beta – brokerów (propranolol metoprolol)
• donosowo podanie tlenu, szybkie przetoczenie koloidów krystaloidów następnie masy erytrocytarnej

8. pozycja boczna bezpieczna stosowana jest:
• podczas NZK zanim rozpoczniemy uciskanie kl. piersiowej
• u nieprzytomnego pacjenta który oddycha
• u nieprzytomnego pacjenta który nie oddycha
• u przytomnego pacjenta u którego podejrzewamy odmę opłucną

9. stosowanie leków zwiotczających mięsnie poprzecznie prążkowane w stanie padaczkowym:
• powoduje zwiotczenie mięśni i chamowanie drgawek, nie wpływa jednak na ognisko padaczkowe w mózgu
• ułatwia intubację tchawicy
• zmniejsza zapotrzebowanie na leki p/drgawkowe
• a i b prawidłowe, c fałszywe

10. we wstrząsie anafilaktycznym podstawowe postępowanie to
• dożylne podanie 1 mg Adrenaliny i 100 mg Hydrocortisonu
• domięśniowe podanie 1 mg Adrenaliny
• domięśniowe podanie 1 mg Atropiny
• dożylna podaż 100 mg Hydrocortisonu i 10 ml Calcium chlortum

przypadek nr 007, zagadki sekcyjne

Rozlane zajęcie wątroby oraz struktura guzkowa występują w marskości wątroby, ale także w guzkowym rozplemie regeneracyjnym, natomiast w marskości dodatkowo obecne są łącznotkankowe przegrody. Barwienie na siateczkę jest wielce pomocne, jak i barwienie na tkankę łączną. Ukazują one zmienioną architekturę wątroby. Barwieniem negatywnym można by było nazwać barwienie koktajlem cytokeratynowym, ładnie wtedy zabarwią się hepatocyty i cholangiocyty, ale obraz jest mniej spektakularny niż w dwu wcześniejszych barwieniach. Warto tu zwrócić uwagę na to, że niektóre okołowrotne hepatocyty podczas zastoju żółci mogą się wybarwić CK7. Problemem zawsze są graniczne sytuacje, w których istnieją niewyraźne guzki, otoczone smukłymi pasemkami tkanki łącznej, które czasami nie otaczają ich całkowicie a jedynie częściowo kończąc się ślepo na obwodzie, nieraz ze współistniejącymi, delikatnie poszerzonymi zatokami i żyłami środkowymi. Określane jest to przez niektórych jako marskość z niecałkowicie wykształconymi przegrodami, inni opisaliby ten stan jako „jeszcze” włóknienie. Nie można tu nie wspomnieć o próbach ujednolicenia histologicznej oceny obrazów mikroskopowych. Pierwsza histologiczna klasyfikacja przewlekłego zapalenia wątroby powstała w 1968 roku i dzieliła tę heterogenną grupę schorzeń na: przewlekłe przetrwałe oraz przewlekłe agresywne zapalenie wątroby. Kolejna propozycja (1971) określała przewlekłe zapalenie wątroby jako: płacikowe, wrotne i okołowrotne. Potem w 1981 roku objawił się znacznie bardziej skomplikowany system oceny – The Knodell histology activity index (HAI), który został zmodyfikowany, ale nie uproszczony, choć skonkretyzowany, w 1995 roku (The Ishak Modified histology activity index albo Modified Histological Activity Index grading and staging). W tym ostatnim m.in. zastąpiono pojęcie martwicy kęsowej, kęs po kęsie (piecemeal necrosis) określeniem interface hepatitis, co można by przetłumaczyć jako „zapalenie wątroby na styku” sąsiadującego z obwodową częścią przestrzeni wrotno-żółciowej śródmiąższu, gdzie hepatocyty obecne w niszczejących blaszkach granicznych zostają otoczone naciekiem limfocytarnym, który w części jak morze jedynie oblewa (nie niszczy niektórych, przeżywających „wysepek” hepatocytów), pozostałe zalewa i niszczy powodując ich apoptozę a nie nekrozę, stąd nie „necrosis” a „hepatitis”. Jakkolwiek powstało kilka systemów oceny morfologii wątroby w przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby, to obecnie prawie wszystkie stosuje się do oceny [grading: martwica, apoptoza, zapalenie oraz staging: włóknienie] również w uszkodzeniach o niewirusowej etiologii. Do celów rutynowej praktyki najczęściej nie stosuje się punktowych systemów histologicznej oceny, choć najprostszy z nich stworzyli Ludwig i Batts w 1995 roku, który podobny jest do systemu Scheuera z 1991 roku.

Wracając do naszego przypadku: wspomniane włóknienie, bez towarzyszącego nacieku zapalnego, potraktowane zostało opisowo, bez wchodzenia w systemy oceny. Pacjentka nie była wcześniej leczona z powodu tych zmian w wątrobie. Wykonano barwienia metodą Massona.

Co się tyczy martwicy wątroby, to w moim szpitalu, który nie ma oddziału chemioterapii, martwica ma cechy "hepar in decursu shock", najczęściej w przebiegu wstrząsu kardiogennego oraz septycznego. Myślę, że w niepożądanych działaniach chemioterapeutyków (toksyczne uszkodzenie mięśnia sercowego powodujące niewydolność krążenia) należy upatrywać, Sunnerze, obszar przyczyn Twoich przypadków martwicy wątroby. Nie można zapominać o bezpośrednim, toksycznym wpływie na hepatocyty leków przeciwnowotworowych.

PIELĘGNIARSTWO ANESTEZJOLOGII I INTENSYWNEJ TERAPII

pytania ( zagadnienia ) z egzaminu 2009, 22kwiecień
1. Skala ASA
2. Skala Aldreta ile maksymalnie
3. GSC - ile maksymalnie
4. Reguła 9
5. Reguła Parklanda
6. Kto wprowadził pojęcie stresu
7. Leki eliminowane w reakcji Hofmanna
8. Dawka Etomidatu do wprowadzenia
9. Co jest cechą jakościową
10. Co to jest folder
11. Najdłużej działający niedepolaryzujący środek zwiotczający
12. Dziecko z przetoką dializacyjną, na której ręce wkłucie i mankiet RR
13. Oddech Biota - czym się charakteryzuje
14. Postawa asertywna
15. Antagonista siarczanu magnezu
16. Antagonista heparyny.
17. W blokadzie które włókna odblokowane najpierw
18. Dawka glukozy do krzywej cukrowej
19. Intubacja 8latka - jakie rurki intubacyjne
20. Ze strony jakie układu są najgroźniejsze powikłania u dzieci
21. Miejsce wprowadzenia cewnika S_G
22. OCŻ któa tętnica niewłaściwa
23. Kiedy nie podejmujemy reanimacji
24. Na jakiej wysokości Th tchawica u niemowlęcia
25. Co badamy difanoskopią
26. Badanie brzucha - jaką metodą / chełmoński, blumberg,goldflam,..
27. Z jakiej odległości słyszymy szept- /zdrowy/
28. Próba Webbera
29. Jaka jest najczęstsz przyczyna zgonów mężczyzn w Polsce po ch. krążenia
30. Ułożenie we wstrząsie kardiogennym
31. Oddech pow. 20/minutę - nazwa
32. Postępowanie z podtlenkiem azotu w operacji ucha środkowego u dziecka
33. Objawy tężyczkowe/ pseudotężyczkowe - niedobór czego
34. Skolina - badanie ilobodźcowe blokady
35. Dziewczynka lat 14 z
36. Mężczyzna po alkoholu zapotrzebowanie na leki - większe, mniejsze ?
37. Mężczyzna po wypadku komunikacyjnym przywieziony do SOR po kilku min brak tętna na tetnicy szyjnej, rozszeżenie źrenic, sinica, brak oddechu - zawał ? udar ? NZK ? . . .
38. Kobieta szorstka skóra, tyje, zmęczona. . . czego to objawy ?.
39. W jaki znieczuleniu " zanik oporu " ZOP, POP, Blokada . . . ?
40. Test Allena
41. Proces piel. etapy
42. Kwasica, zasadowica
43. Deontologia - co to jest.
44 OCŻ - co ocenia?
45. Edukacja zdrowotna lub promocja zdrowia - nie pamietam .
46.W jakim wstrząsie najpóźniej spada rzut serca
47.Jak wykonujemy masaż serca u niemowęcia
48. Frakcja cholesterolu .
49. Jak często wymieniamy cewnik do żywienia pozajelitowego
50. co nie jest preparatem do odżywiania pozajelitowego
51 Która przepuklina nie wchodzi do moszny
52. Skala mallampatiego - co ocenia
53. Co transportuje krew do tkanek
54. jak mierzymy obwód główki dziecka, miejsce
55. W którym miejscu konikotomia
56. Bupivacaina a Ligno słabsza, silniejsza, ilokrotnie
57. Najmniej naktywizująca forma metoda edukacji
58. W jakiej formie możemy podać leki, gdy nie ma wkłucia, w NZK
59. Hipoksemia
60. Aneksate - antagonista czego
61. Palce pałeczkowate - kiedy
62. Pacjent u którego stwierdzono NZK. na monitorze niskonapięciowe migotanie komór- co robisz
63. Dziecko z oparzeniem krocza, 2latka, zaspokojenie jakiej potrzeby jest najważniejsze?kontaktu z rówieśnikami, kontaktu z matką, intymności , . . . .,
64. Chora ciężarna, lezy na wznak, duszność,żłe samopoczucie .......z jakiego powodu ?
/ ucisk macicy na . . .. /
65. Jaką odpowiedzialność ponosi pielęgniarka /kontrakt, umowa zlecenie? w stosunku do pacjenta
66. Pacjent z ARDS dlaczego pozycja na brzuchu korzystna
67. kto finansuje podstawową opiekę zdrowotną
60. Cel zarządzania jakościa
61. Odma opłucnowa - miejsce nakłucia

niestety więcej nie zapamietałam. . . co do opdowiedzi - najlepiej szukać ich samemu - lepiej się wtedy zapamiętuje.Zdałam

Zagadnienia egzaminacyjne z zakresu anestezjologii

1. Działanie anestetyczne i zastosowanie sewofluranu
2. Działanie anestetyczne i zastosowanie desfluranu
3. Zasady znieczulenia anestetykami gazowymi i parującymi cieczami
4. Zasady monitorowania znieczulenia ogólnego i przewodowego
5. Zasady monitorowania blokady nerwowo - mięśniowej
6. Farmakologia niedepolaryzujących środków blokady nerwowo - mięśniowej
7. Środki blokady nerwowo - mięśniowej o rdzeniu sterydowym
8. Depolaryzujące środki blokady nerwowo - mięśniowej i specyfika ich działania
9. Układy anestetyczne - podział i zasady stosowania
10. Środki i podstawy kliniczne premedykacji
11. Leki indukcji znieczulenia ogólnego i farmakologia ich działania
12. Propofol- wzorcowy anestetyk dozylny - wady i zalety
13. Thiopental - wzorcowy anestetyk dozylny - wady i zalety?
14. Etomidat - szczególne zastosowania i niebezpieczeństwa
15. Farmakologia i zastosowanie benzodwuazepin
16. Diazepam i miadazolam porównanie działania środków sedatywnych
17. Zasady sedacji i sedo-analgezji w oddziale intensywnej terapii
18. Sedacja hypnotyczna i analgetyczna - zasady stosowania i farmakologia
19. Co to jest znieczulenie ogólne - jak można je wywołać?
20. Działanie leków znieczulenia przewodowego pochodzenia amidowego na nerwy obwodowe i
rdzeń kręgowy
21. Porównanie bupiwakainy i lidokainy jako środków znieczulenia przewodowego
22. Środki i technika znieczulenia podpajęczynówkowego
23. Środki i technika znieczulenia zewnątrzoponowego
24. Morfina i jej zastosowanie w anestezjologii
25. Fentanyl i sufentanyl jako środki znieczulenia ogólnego i przewodowego
26. Blokady splotów nerwowych - przykłady i zasady wykonania
27. Szczególne zasady pielęgnacji chorych z urazami czaszkowo - mózgowymi
28. Monitorowanie hemodynamiczne - sposoby inwazyjne i nieinwazyjne
29. Gazometria i kapnografia - porównanie przydatności metod
30. Wysycenie hemoglobiny tlenem - jak i po co monitorować ten parametr
31. Zasady pomiaru ośrodkowego ciśnienia żylnego i interpretacja wyników
32. Resuscytacja krążeniowo - oddechowa dzieci
33. Resuscytacja krążeniowo - oddechowa dorosłych
34. Jak rozpoznać śmierć mózgu?
35. Dawcy i biorcy narządów - dylemat naukowy i moralny
36. Zasady praktyczne i teoretyczne masażu pośredniego serca
37. Leki stosowane w zatrzymaniu krążenia
38. Co to jest kardiowersja?
39. Co to jest defibrylacja?
40. Zasady intubacji dotchawiczej i sprzęt potrzebny do tego zabiegu
41. Podstawowe zasady leczenia wstrząsu kardiogennego
42. Podstawowe zasady leczenia wstrząsu hypowolemicznego
43. Co to jest ciężka sepsa?
44. Zaburzenia krzepnięcia i fibrynolizy w sepsie
45. Podstawy pielęgnacji krytycznie chorych
46. Podział wstrząsu
47. Systemowa reakcja hypowolemiczna
48. Organizacja i specyfika oddziałów intensywnej terapii
49. Monitorowanie rzutu serca
50. Monitorowanie wentylacji mechanicznej
51. Podstawowe tryby pracy respiratora
52. Co i jak musimy odnotować na karcie znieczulenia?
53. Podział płynów infuzyjnych i główne różnice między ni.mi
54. Charakterystyka roztworów krystaloid owych
55. Charakterystyka roztworów koloidowych
56. Porównanie roztworów koloidowych i krystaloidów
57. Jak należy leczyć ból pooperacyjny?
58. Definicja bólu i środki leczenia bólu pooperacyjnego
59. Zapotrzebowanie podstawowe na płyny infuzyjne w okresie okołooperacyjnym
60. Zapotrzebowanie kaloryczne ciężko chorych
61. Sposoby odżywiania dojelitowego - skład mieszanin
62. Sposoby odżywiania pozajelitowego - skład mieszanin
63. Wkłucie centralne a wkłucie obwodowe do naczyń żylnych - podobieństwa i różnice
64. Pielęgnacja wkłuć centralnych
65. Czego nie należy przetaczać do kaniul obwodowych ?
66. Rodzaje wkłuć centralnych
67. Zgłębnik żołądkowy i gastrostomia - podobieństwa i róznice
68. Zasady pielęgnacji ciężkich zatruć
69. Objawy niewydolności oddechowej
70. Tlenoterapia bierna i jej zasady
71. Podstawy leczenia i pielęgnacji urazów wielonarządowych
72. Złota godzina urazu czaszkowo - mózgowego : rola właściwej pielęgnacji w procesie ratowania życia

Test z patofizjo

PATOFIZJO I TERMIN 2008

1. przyczyny serca płucnego – niewydolność prawokomorowa wynikająca z obrzęku płuc

2. serce płucne objawy – nie pamiętam odp

3. najczęstsze miejsce złamania w osteoporozie – szyjka kości udowej

4. nagłe odstawienie glukokortykosterydów u pacjentów przewlekle leczonych nimi spowoduje – wtórną niedoczynność kory nadnerczy

5. kobieta z obrzękami kończyn – hipoalbuminemia

6. u pacjenta z ciśnieniem skurczowym 150 i rozkurczowym 105 stwierdzić można – nadciśnienie 2. stopnia

7. najczęstsza postać cukrzycy – typu 2

8. wytrzymałość blizny w stosunku do zdrowej tkanki – 80%

9. sinica występująca u osób z zespołem złego wchłaniania jest spowodowana – niedoborem Fe (chyba! - inne odp były niedoborem wit. B12, kruchością naczyń, ...)

10. w hipokalcemii nie wystąpi – kwasica metaboliczna

11. pobudzenie układu współczulnego spowoduje – pocenie się

12. kiedy stwierdzić można wzrost liczby retikulocytów – niedokrwistość hemolityczna

13. najczęstsza przyczyna zawału serca – zator, zakrzep, tętniak, ... tętnicy wieńcowej (niektórzy mówią, że powinien być zator, niektórzy że zakrzep)

14. w procesie gojenia jako pierwsze – płytki krwi

15. co nie jest cechą ogniska zapalnego – tremor

16. reakcja zapalna błędne – odpowiedz swoista

17. w chor. Alzheimera występuje – gromadzenie beta-amyloidu

18. w której chorobie występuje demielinizacja – stwardnienie rozsiane

19. małe zużycie glukozy przez komórki przy odpowiednim stężeniu insuliny wywołane jest przez - ??? ja zaznaczyłam insulinooporność ale nie wiem jak powinno być

20. co jest przyczyną w/w – jeśli byłaby to ta insulinooporność to wtedy odp byłaby otyłość

21. co występuje w chorobie Hashimoto – bradykardia

22. coś o hiperaldosteronizm wtórny

23. który ze związków ma działanie pirogenne – interleukina 1

24. w żółtaczce cholestatycznej nie wystąpi – wzrost poziomu urobilinogenu w moczu

25. hemoliza wywoła – wzrost bilirubiny niesprzężonej we krwi

26. kobieta – wole, wilgotna skóra, nadciśnienie – T4 wzrost, TSH spadek

27. w zespole Cushinga występuje – wszystkie

28. pierwotna nadczynność przytarczyc – Ca wzrost, PO4 spadek

29. nadciśnienie tętnicze błędne – odśrodkowy przerost serca

30. mikroangiopatia cukrzycowa dotyczy – kłebuszków nerkowych

31. neuropatia autonomiczna występuje w – cukrzycy chyba (inne odp: chor. Parkinsona, Alzheimera)

32. encefalopatia wątrobowa spowodowana jest obecnością – amoniaku

33. coś o zespole nerczycowym

34. co nie spowoduje obrzęku – wzrost ciśnienia onkotycznego osocza

35. morfina wywoła – kwasicę oddechową

36. skurcz naczyń wieńcowych, duszność i coś jeszcze są objawami wstrząsukardiogennego

37. układ dopełniacza – wszystkie

38. główny mediator w zakażeniach bakteryjnych – nadtlenek wodoru

39. po ekstrakcji zęba wystąpiło przedłużone krwawienie, co jest przyczyną – małopłytkowość

40. przyczyna zanerkowej niewydolności nerek – odmiedniczkowe zapalenie nerek, czterochlorek węgla, .... - nie wiem jaka powinna być odp

41. definicja osteoporozy – rozrzedzenie struktury kości

42. która choroba nie jest restrykcyjna – rozedma

Test z patofizjo

Egzamin z Patofizjologii 18.12.2008

1. Do niewydolności lewokomorowej serca prowadzi:
a) obrzęk płuc
b) zator tętnicy płucnej
c) zapalenie mięśnia sercowego
d) coś tam
e) wszystkie w/w

2. Najczęstsze złamania w ostoeporozie to:
a) kości szyjki udowej
b) trzonów kręgów

3. Najczęstszy typ cukrzycy to  cukrzyca typu 2
4. Najczęstsza przyczyna zgonu osób chorych na cukrzycę to:
a) zakażenia ukł. Moczowego
b) kwasica ketonowa
c) niewydolność krążenia
d) śpiączka hipoglikemiczna

5. Brak wykorzystania glukozy w komórkach przy określonym stężeniu insuliny to:
a)insulinooporność
b)glukozooporność

6. Przyczyną w/w stanu może być:
a) Zniszczenia kom. Beta trzustki
b) Odczyn autoimmunologiczny
c) Otyłość

7. Hipokalemia nie prowadzi do  kwasicy metabolicznej
8. Choremu z zapaleniem płuc wykonano drenaż (mętny płyn z dużą ilością granulocytów obojętnochłonnych). Jaki to rodzaj zapalenia?
a)ropne
b)surowicze
c)włóknikowe
9. Objawem niedoczynności tarczycy jest  bradykardia
10. Przy którym rodzaju wstrząsu dochodzi do wzrostu oporu obwodowego:
a)septyczny
b)kardiogenny
c) hipowolemiczny
d)żaden
e)wszystkie
11.Objawem choroby Hashimoto jest…..
12. Ujemny wpływ chronotropowy na serce ma:
a) wzrost impulsacji współczulnej
b)wzrost imp. Przywspół.
c)spadek imp. Przywspół.
d)żaden bo układ autonomiczny nie ma działania chronotropowego
13. Przyczyna najczęstsza krwawienia po usunięciu zęba  małopłytkowość
14. Objawy występujące przy zespole nerczycowym:
a) brak wit D
b) obrzęki
c) wzmożona krzepliwość
d)proteinuria
e)wszystkie
15. Pacjentka ze spadkiem wagi mimo wzmożonego apetytu, nadmierną potliwością, tachykardią i powiekszoną tarczycą. W badaniu spodziewamy się:
a) T4 TSH
b) T4 TSH
c) T4 prawidłowe TSH
16. Pacjentowi usunięto zapalny, przekrwiony, z wysiękiem włóknikowym wyrostek. Wcześniej odczuwał ból w prawym dolnym kwadrancie. Za odczuwanie bólu odpowiedzialne były:
a) C3 i C5
b) IL-1 i TNF
c) histamina i serotonina
d) bradykinina i prostaglandyny

17. Po uszkodzeniu ściany naczynia następuje:
a) wydzielenie tomboksany A2
b) pobudzenie czynnika XIIa
18. W ostrej przednerkowej niewydolności nerek następuje:
spadek filtracji, wzrost osmolarności moczu i spadek wydzielania Na
19. Zespół Conna:
a) hiperaldosteronizm wtórny
b) powodem jest gruczolak przysadki
c) hiperkalemia
d)spadek wydzielania reniny
20. Zanerkowa ostra niewydolność nerek. Przyczyną jest:
a) hipowolemia
b)niedokrwienie nerek
c)odmiedniczkowe zapalenie nerek
d) żadne
21. Chroba Cushinga….. )nie pamiętam co dokładnie)
22. Ch. Addisona…..
23. W zapaleniu nie ma objawu: a) tremor
24. Spadek wchłaniania wit B12 przy  resekcji żołądka i jelita krętego
25. Spadku wchłaniania Fe nie obserwujemy przy  nadkwaśności żołądka
26. W niedokrwistości obserwujemy:
a)wzrost stężenia epo
b) spadek obciążenia następczego
c) wzrost oporu obwodowego
27. Układ współczulny powoduje wzrost ciśnienia przez
a. wrost oporu obwodowego
b. wzrost rzutu serca
c. wzrost częstości skurczów
28. D0 chorób restrykcyjnych nie należy  rozedma
29. W chorobach obturacyjnyhc charakterystyczne jest:  wzrost objętości zalegającej
30. Za opsonizację odpowiedzialne są  białka dopełniacza
31. Wzrost obciążenia następczego następuje w wyniku  zwężenia zastawki aortalnej
32. Ch. Alzheimera  odkładanie beta – amyloidu
33. Demielinizacja w  SM
34. coś o wstrząsie anafilaktycznym
35. Mutacja genu akwapryny 2 powoduje  moczówkę nerkopochodną
36. Ostre zapalenie trustki prowadzi do  hipokalcemii
37. Przy nadczynności przytarzyc następuje:  wzrost poziomu wapnia i spadek fosforanow
38. Co nie wzrasta w ostrej fazie zapalenia:
a) białka CRP
b) fibrynogen
c) transferyna
39. Cukrzyca prowadzi do:
a) impotencji
b) białkomoczu
c)diurezy osmotycznej
d)zakażenia dróg moczowych
e)wszystkie
40. Oddech Kussmaula jest kompensacją  kwasicy metabolicznej

To wszystko co pamiętam. Przepisałam to, co miałam – odpowiedzi dobre są podkreślone i pogrubione a z resztą trzeba sobie poradzic!
Powodzenia Al.:)

Choroby serca

Śląski sposób na zawał

Chory z zawałem najlepszą opiekę w Polsce znajdzie na Śląsku!
Dzięki kardiologom z naszego województwa Polska znalazła się w pierwszej piątce krajów w Europie, gdzie najskuteczniej leczone są zawały.
Lepsi od nas są m.in. Szwajcarzy i Norwegowie.

Dzięki upowszechnienia nowoczesnych metod przetykania tętnic wieńcowych na Śląsku praktycznie wyeliminowana została tradycyjna, mniej efektywna, metoda leczenia zawałów poprzez podawanie leków rozpuszczających zakrzep. Korzysta z niej jedynie ok. 3 proc. zawałowców.

- Teraz szansa na przeżycie chorego na zawał znacząco wzrosła, a przecież jeszcze nie tak dawno zawały były, obok nowotworów, jedną z głównych przyczyn zgonów Polaków - mówi prof. Jan Poloński, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii.

Dziś większość chorych na Śląsku w rekordowym czasie 60 - 90 minut trafia do którejś z jedenastu funkcjonujących w regionie pracowni hemodynamiki, gdzie z zawałem rozprawia się kardiolog, przetykając tętnicę za pomocą tzw. balonika.

Przełom w leczeniu zawałów w Polsce stał się możliwy dzięki konsekwencji śląskich kardiologów i wprowadzeniu najpierw pilotażowo w Zabrzu, a następnie w całym kraju Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych.

Dziś w rejestrze znajdują się dane dotyczące ponad 180 tysięcy pacjentów.
- Analiza sposobu i skuteczności ich leczenia pozwoliła stworzyć optymalny wzór opieki nad chorymi %07- mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dziś zbieramy owoce wieloletniej pracy kardiologów.
- Najważniejszy efekt to zmniejszenie śmiertelności - ocenia prof. Jan Poloński konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii. - W ciągu kilkunastu lat śmiertelność liczona 30 dni od wystąpienia zawału spadła z 30 proc. do 8,1 procent.. , a więc niemal czterokrotnie. To ogromny przełom.

Szybkie balonikowanie ratuje życie po zawale

Zawał serca, na który zapada rocznie 50 tysięcy Polaków, nie jest już wyrokiem śmierci. W ciągu ostatnich kilkunastu lat śmiertelność (liczona w czasie 30 dni od zawału) spadła prawie czterokrotnie, z 30 do 8,1 procent. To ogromny przełom! A wszystko dzięki programowi, który został wdrożony przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a następie przejętemu przez inne ośrodki w kraju.

Przeprowadzenie kardiologicznej rewolucji umożliwił uruchomiony w 2005 roku Ogólnopolski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych, który dokumentuje jak leczeni są Polacy z zawałem. Już w 2003 roku Śląskie Centrum w ramach pilotażu zaczęło liczyć "swoje" zawały i lekarze szybko wyciągnęli pożyteczne wnioski dla chorych, by pomagać im szybciej, bo czas w przypadku zawału ma kluczowe znaczenie.

Potem dane spływały już z całej Polski. Szpitale przekazywały informacje na temat ilości pacjentów oraz przyjętych metod leczenia. Rejestr pokazał na mapie kraju białe plamy, a więc miejsca, gdzie pacjent miał gorszą opiekę i mniejsze szanse na przeżycie.

To dzięki rejestrowi wiemy jak w poszczególnych ośrodkach leczeni są chorzy z zawałem. W bazie danych znajduje się ponad 180 tysięcy pacjentów! Materiał badawczy jest więc niezwykle wiarygodny. - Nasz rejestr jest największy w Europie - mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca. - Analiza danych pozwoliła nam wypracować optymalny model leczenia zawału.

Na czym polega zabrzański, a zatem i polski cud? Już w 1987 roku w Zabrzu zaczęły funkcjonować całodobowe dyżury kardiologiczne. W latach 90. okazało się, że największe szanse na przeżycie ma chory leczony inwazyjnie tzn. poddany zabiegowi balonikowa-nia, a więc mechanicznemu udrożnieniu tętnic. W Zabrzu zaczęły więc funkcjonować całodobowe pracownie hemodynamiki, gdzie wykonywane są zabiegi.

Zawałowiec trafia tam w ciągu 60 minut od wystąpienia incydentu. Ten model opieki nad chorym wprowadzono w całej Polsce.

Z informacji udostępnionych wczoraj przez prof. Jana Polońskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii, odpowiedzialnego za rejestr wynika, że 70 proc. polskich chorych z zawałami jest już leczonych inwazyjnie, a w całym kraju działa 80 pracowni hemodynamicznych. Na Śląsku 11.

- Można powiedzieć, że znajdujemy się w pierwszej piątce krajów Europy, które najlepiej poradziły sobie z zawałem - wyjaśnia prof. Poloński. - Nasze wyniki są zbliżonego norweskich i szwajcarskich, które uchodzą za wzorcowe.

Z wyjątkiem okolic Suwałk oraz Bieszczad z każdego innego zakątka kraju pacjent trafi na stół w jednej z pracowni hemodynamiki w ciągu godziny do dziewięćdziesięciu minut. Wprowadzanie nowoczesnej metody leczenia zawału m. in. w województwie śląskim praktycznie wyeliminowało leczenie tradycyjne, mniej efektywne, za pomocą leków rozpuszczających zakrzep w tętnicy wieńcowej. Tak leczonych jest zaledwie 2 - 3 proc. chorych. - Kardiologia inwazyjna powoduje nie tylko zmniejszenie śmiertelności. Chorzy szybciej wracają do pracy, a stopień uszkodzenia serca jest mniejszy - mówi prof. Zembala.

Inwazyjne leczenie zawału ma szczególne znaczenie dla chorych we wstrząsie kardiogennym. W tej grupie pacjentów tradycyjnie leczonych przeżywa 20 proc., zaś po zastosowaniu balonikowania aż połowa.

Agata Pustułka - POLSKA Dziennik Zachodni

POLSKA Dziennik Zachodni